Озонотерапията е сравнително нова оздравителна методика, която се ползва със заслужен успех по целия свят. Този немедикаментозен метод на лечение има широко приложение в много области на медицината: в хирургията – при лечение на изгаряния, тромбофлебит и язви; в кардиологията – при лечение на исхемична болест на сърцето; в неврологията – при лечение на мигрени; в урологията и гинекологията – при лечение на цистит, простатит и заболявания на половите органи; в ендокринологията – при лечение на диабет; в дерматологията – при лечение на невродермит, фурункулоза, акне, псориазис, екзема, херпес; в офталмологията и др.
Основно средство при озонотерапията е озонът, който явявайки се активна форма на кислород, убива различни видове бактерии, гъбички, вируси, извежда токсините и шлаките от организма, възстановява кръвообращението, унищожава микробите и има противовъзпалително действие. Озонотерапията е безболезнена и сравнително евтина процедура, която може да намали подкожните мазнини и целулита, да укрепи имунната система на организма, да подмлади кожата на лицето и тялото, благодарение на увеличеното производство на колаген и еластинови фибри и да понижи риска от алергии.
- Мощно аналгетично и противовъзпалително действие.
- Медицинският озон е силно антибактериален и убива вируси и гъбички.
- Има имуномодулаторна способност.
- Той е добър метаболитен регулатор.
- Засилва собствените антиоксидантни системи.
- Значително подобрява микроциркулацията.
- Притежава силно противоисхемично действие.
- Регенерация и ревитализация
Стресови ситуации в работата или фактори на прекомерно психическо и физическо напрежение реагират особено добре на озонотерапията.Способността му да активира червените и бели кръвни клетки води до подобряване на общото здравословно състояние. Възрастни пациенти реагират много добре на терапия с медицински озон,тъй като се подобрява снабдяването с кислород ,имунната система се укрепва, и тялото се активира със собствена доставка на антиоксиданти.Освен това,е налице положително влияние върху мозъчните циркулаторни нарушения-състояние, характеризиращо се с общо намаляване на физическата активност, несигурност при ходене,чувството на замаяност и шум в ушите.
Медицински озон се използва и като превантивна медицина, като допринася за значително повишаване на качеството на живот.
Постъпването на озона в организма се извършва посредством автохемотрансфузия – от пациента се изтеглят 100 милилитра венозна кръв. Обработва се с озоно-кислородна смес и се въвеждат отново под формата на венозна инфузия.
Озонотерапията намира приложение при лечението на различни болестни състояния:
- заболявания на съдовете – артериална недостатъчност, флебити, диабетна ангиопатия, гангрени от съдов произход.
- нервни болести – мигрена, множествена склероза, депресия, болест на Паркинсон, сенилна деменция, инсулт.
- в ревматологията и травматологията – дискова херния, артрозна болест, фибромиалгия, хроничен ревматоиден полиартрит.
- очни болести – старческа ретинопатия и макулна дегенерация.
- кожни болести – херпес симпликс и херпес зостер, акне, екзема, псориазис.
- в имунологията – стимулира имунната система при придобити имунодефицитни заболявания.
- в гастроентерологията – хронични хепатити A, B, C и D, Болестта на. Crohn, язвена болест, причинена от H. рylori, диабет.
- в стоматологията.
- в гинекологията.
- при алергии.
- при хронична болка.
- при вирусни и бактериални инфекции.
- в онкологията – предотвратява срива на имунната система по време на химио- и лъчетерапия.
- при изгаряния.
- при хронична умора.
Лечението с озон може да се прилага самостоятелно, както и в комбинация със стандартните методи на лечение. Комбинираното приложение на озона намалява токсичността на стандартното медикаментозно лечение и ускорява лечебния процес.
- хемофилия
- намалена коагулационна способност на кръвта
- хеморагичен инсулт
- остър инфаркт на миокарда
- хипертиреоидизъм
- епилепсия
- тромбоцитопения
- индивидуална непоносимост към озона
Колко процедури са необходими?
Това е относително защото всеки случай е индивидуален, но обикновено се колебаят между 12 и 16, въпреки че в изключителни случаи те могат да достигнат до 20. В последно време предимно представителите на немската и испанска озонотерапевтични школи препоръчват финално приложение на озон в самия диск еднократно, което също се извършва без постъпване в болница, от неврохирург и под рентгенов контрол.
Практически отсъстват странични ефекти. Озонът е с мощни антибактериални и анти-вирусни свойства и рисковете, свързани с инжектирането му се снижават до минимум.
Не съществува опасност от газова емболия поради отсъствието на азот в газовата смес!